Wyposażenie Wyposażenie dla firm i mieszkań

Ścianki działowe


Wyposażenie > Ścianki działowe

Ścianki działowe – morze możliwości

Każde pomieszczenie – czy to w mieszkaniu, biurze czy obiekcie handlowym aby było funkcjonalne i wygodne dzielone jest na mniejsze części za pomocą ścianek działowych. Nie zawsze jednak, ścianki działowe to tradycyjne, murowane z cegieł ściany sięgające pełnej wysokości pokoju. Nowoczesne metody aranżacyjne pozwoliły nam bowiem wykorzystywać ścianki działowe nie tylko jako element nadający funkcjonalność pomieszczeniu, ale również jako element dekoracyjny.

Możliwości materiałowych oraz konstrukcyjnych w przypadku ścianek działowych jest mnóstwo. Zanim wybierze się jedną z opcji, wyliczyć trzeba jednak dopuszczalny ciężar ścianki działowej, aby nie obciążyć zanadto stropu. Ustalając rodzaj ścianki działowej, warto też wziąć pod uwagę grubość ścianki działowej, jaką chcemy uzyskać – nie wszystkie materiały pozwalają na dowolne kształtowanie grubości ścianki.

Tradycyjnie, ścianki działowe w mieszkaniu lub biurze buduje się z cegły, bądź pustaków ceramicznych. W pomieszczeniach komercyjnych, gdzie dodatkowo warto wyciszyć pomieszczenia (biura i przestrzenie open space) warto zastosować bloczki silikatowe. Dają one wyciszenie do 45dB.

Jeśli w pomieszczeniu potrzebne są lekkie ścianki działowe, można zastosować beton komórkowy lub niezwykle popularny rygips. Biurowe ścianki działowe montowane są również z aluminium, bądź w formie zabudowy systemowej.

Nowoczesne systemy zabudowy pozwalają też na wykorzystanie materiałów bądź konstrukcji do tej pory niestosowanych podczas budowy ścianki działowej. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak przesuwne systemy ścianek działowych lub ścianki przeszklone. Ścianki działowe przesuwne świetnie sprawdzają się w mieszkaniu – tam gdzie odseparować trzeba przestrzeń, ale jednocześnie zachować do niej swobodny dostęp (np. oddzielenie garderoby od sypialni, czy gabinetu od salonu). Takie rozwiązanie można też wykorzystać w biurze, pozwalając pracownikom pracującym w systemie open space na odrobinę prywatności na życzenie. Szklane ścianki działowe, znajdują zastosowanie zarówno w mieszkaniach – głównie przy pomieszczeniach sanitarnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Przeszklone ścianki działowe nie koniecznie muszą być ściankami pełnymi – mogą równie dobrze oddzielać przestrzeń jedynie do pewnego poziomu.

Ścianki działowe © Wyposażenie