Wyposażenie sklepu i jego wpływ na sukces sprzedażowy
Odpowiednie wyposażenie sklepu we właściwe meble i dodatki dekoracyjne to przynajmniej ćwierć sukcesu sprzedażowego. Resztę stanowi lokalizacja sklepu, jego asortyment i odpowiednio dobrany target. Niemniej jednak, nawet mając pozostałe elementy na najwyższym poziomie, złe i mało atrakcyjne wyposażenie sklepów potrafi odstręczyć od nich klientów i zniechęcić ich do kupowania.
Oczywiście, wyposażenie do sklepu dyktowane jest jego branżą. Inne będą urządzenia i meble do sklepu FMCG, gdzie podstawą są regały sklepowe i lady chłodnicze, inne zaś w sklepie odzieżowym, gdzie liczy się wystrój organizowany najczęściej przez eleganckie wieszaki i manekiny. Wyposażenie sklepów odzieżowych ma przede wszystkim zachęcać klientów do wejścia – w dobie tak dużej konkurencji ten sklep jest wygrany do którego klient zdecyduje się wejść. Wyposażenie sklepu jubilerskiego musi zaś być skierowane głównie ku odpowiedniej prezentacji biżuterii Każda branża ma zresztą swoje charakterystyczne elementy wyposażenia sklepu.
A co poza branżą musi zadbać właściciel projektując wyposażenie sklepu i jego ułożenie? Przede wszystkim o odpowiednią ilość przestrzeni dla klientów. Osoby kupujące nie lubią ścisku i tłoku. Chcą mieć swobodę podczas podejmowania decyzji zakupowych – również w kontekście miejsca wokół siebie. Dobrze też uwidocznić miejsca kasowe bądź lady sklepowe, by klient nie musiał w popłochu szukać miejsca w którym może zapłacić za zrobione zakupy. Sukcesem projektowania wyposażenia sklepów jest też danie klientowi maksymalnego poczucia swobody podczas zakupów.
Kupując stałe elementy stanowiące wyposażenie sklepu (meble, regały) warto też pamiętać o tym, że pozostawić trzeba miejsce na sezonowe ekspozycje. Niezależnie od tego czy będą to wystawki paletowe (w sklepach spożywczych) czy kosze z przecenionymi artykułami (sklepy odzieżowe czy AGD) miejsce na nie musi zostać wyodrębnione w przestrzeni sklepowej. Profesjonalne wyposażenie sklepu na wysokim poziomie, to dość duża inwestycja. Aby zaoszczędzić, można zdecydować się też na używane wyposażenie sklepu – w tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na korelację branży oraz zwrócić uwagę na stan wyposażenia, by nie otworzyć sklepu który będzie wyglądał nieatrakcyjnie i nie będzie zachęcał klienta do zakupów.