Wyposażenie kuchni. Podstawowe zasady
Podczas projektowania aranżacji kuchni przyświecać powinny dwie myśli –kuchnia musi być funkcjonalna i estetyczna. Dostępną przestrzeń trzeba tak zaprojektować, aby pasowała ona do reszty mieszkania a jednocześnie była komfortowa w użytkowaniu.
Na wyposażenie kuchni składają się nie tylko meble, trzeba też dopasować sprzęt AGD oraz wszelkie elementy dekoracyjne, które uzupełnią kuchnię o własny niepowtarzalny charakter. Żadnego z tych obszarów nie wolno zaniedbać, jeśli kuchnia ma być rzeczywiście miejscem idealnym.
Przede wszystkim najpierw warto zastanowić się, w jaki sposób kuchnia będzie wykorzystywana – dla niektórych to właśnie kuchnia jest sercem domu, w którym najwięcej się dzieje, dla innych zaś, jest pomieszczeniem stricte użytkowym. Zastanawiając się więc nad wyposażeniem kuchni najważniejszym etapem jest ocena tego czy i ile będzie się w kuchni gotować, z jakich sprzętów najczęściej podczas gotowania się korzysta, czy kuchnia powinna mieć wydzieloną część jadalną i czy będzie pomieszczeniem zamkniętym, czy też otwartym na pokój dzienny. Z wyposażeniem kuchni nierozerwalnie związany jest sprzęt AGD –lodówka, kuchenka, zmywarka i wszystkie inne wielkogabarytowe urządzenia należy ustawić tak, by korzystanie z nich było wygodne. Jak sprawdzić, czy nasze wyposażenie kuchenne będzie odpowiednio funkcjonalne? Można skorzystać z programów do wizualizacji graficznej wyposażenia. Kuchnie można też wytestować tworząc makietę poszczególnych sprzętów i ustawiając ją w docelowej kuchni. Kilka minut poruszania się po „papierowej’ kuchni pozwoli ocenić komfort korzystania ze wszystkich urządzeń i ergonomię pracy.
Wyposażenie do kuchni to również meble – w szczególności zaś szafki wiszące i blat roboczy. Tutaj, nowoczesne propozycje aranżacji przestrzeni dają wiele możliwości. Można bowiem wyposażenie kuchni ustawić w ciągu roboczym pod ścianą bądź ścianami, można zaprojektować półwysep lub wyspę – pod uwagę przy takich rozwiązaniach trzeba brać przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Wyspy i półwyspy, nie nadają się do kuchni małych i zamkniętych, zamiast bowiem poszerzać przestrzeń przytłaczają ją. Umiejscawiając i rozstawiając wyposażenie kuchni meble muszą być tak zaprojektowane by również umożliwiały swobodne poruszanie się – oznacza to konieczność przemyślenia nawet tego w którą stronę otwierać się będą drzwi od szafek.
Aby kuchnia była nie tylko funkcjonalna, ale również przyjazna, zarówno kolorystykę i umiejscowienie mebli trzeba też zanalizować w kontekście doświetlenia pomieszczenia, strony świata na którą wychodzi kuchnia i dostępnych okien. Pamiętajmy, że do wyposażenia kuchni zaliczają się też wszystkie dodatki dekoracyjne jak rolety, garnki, drobny sprzęt AGD – warto je od razu dobierać w odpowiednim stylu i kolorze. Projektowanie kuchni nie jest łatwym zajęciem, a koszt wyposażenia kuchni jest jednym z największych w całym mieszkaniu, na pomyłki i błędy miejsca więc nie ma.